Breslau we Wrocławiu – poszukiwanie śladów

Historia Wrocławia – mojego miasta – jest bogata  i bardzo ciekawa. Można ją studiować  i odkrywać na wiele sposobów. Mistrzynią w jej oswajaniu i atrakcyjnym przekazywaniu jest Pani Beata Maciejewska – niezmordowana „spacerowiczka” wrocławska.  Zarażona  przez nią  oraz zachęcona ciekawym wykładem w p. Macieja Wlazło w siedzibie Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne   wyruszyłam na samodzielne, fotograficznie utrwalane  tropienie śladów niemieckiego Breslau w polskim Wrocławiu. Tych pamiątek i pozostałości jest niemało i chodząc po ulicach, osiedlach miasta, patrząc pod nogi , a jeszcze częściej- zadzierając głowę można wiele wypatrzyć.  Poniżej  kilka przykładów foto-tropienia.

DSCF4400

Obiekty należące niegdyś do szpitala dla psychicznie chorych  i przytułku dla biedoty w Praczach Odrzańskich , opisane m.in w Tajemnicze Pracze.DSCF4383

Część z budynków kompleksu w Praczach przeszła spektakularną modernizację i służy  celom naukowo-badawczym jako wrocławskie centrum EiTplus. Inne- jak ten powyżej – czekają jeszcze na swoją drugą młodość. Tu widoczne ślady białych strzałek wskazujących drogę do schronu.

DSCF4374

Leśnica – jedno z wrocławskich osiedli na zachodnich peryferiach. Pomnik poświęcony  mieszkańcom  osiedla poległych w czasie I wojny światowej.

DSCF4377

Nie wszystkim następcom tamtych leśniczan podobają się niemieckie napisy… tu skrupulatnie wykute.

IMG_1384

Przepięknie odnowiony budynek dawnej szkoły budowlanej ( Baugewerk Schule) – obecnie jeden z obiektów Politechniki Wrocławskiej.

IMG_1381

Tak prezentuje się  niegdysiejsza szkoła budowlana jako tło Parku Tołpy.

DSCF4427

Obecnie budynek mieszkalny ( bardzo wielorodzinny ) w Praczach Odrzańskich z końca XIX wieku  co wyraźnie uwidocznili budowniczy.

DSCF4375

Poniemiecka tabliczka znakująca wodociąg, dziwnym trafem niezamalowana od dziesiątków lat.

IMG_1286

Ozdobny portal nad wejściem do budynku przy ul. Jedności Narodowej z początków XX w.

DSCF4410

Odnowiony portal w kompleksie EITplus pochodzący także z początków XXw.

DSCF4368

Z cyklu PORTALE ten bardzo dobrze zachowany wieńczący wejście do kamienicy przy jednaj z ulic Nadodrza.

Ciąg dalszy śladów Breslau we Wrocławiu  nastąpi.

Dziękuję za poświęcony lekturze czas. Zachęcam do komentowania.

 

 

 

2 uwagi do wpisu “Breslau we Wrocławiu – poszukiwanie śladów

  1. Wielu ludzi opisac mojego miasta Breslau nie potrafi,to zadna czastka polskosci,niszczone miasto,to nie nasze,tzw.repatryjanci to problem i doskonale o tym pani Maciejewska wie,jej tzw.dokonania itd.Jestem mieszkancem naszego miasta,rodzin jak moje sa tysiace,to tak na marginesie,ostatni spis ludnosci,bardzo pokazal jak jest naprawde,jezyk rodzimy i na codzien,to nie jest moje widzimisie,to prawda,TRAKTAT JEST POWOLI RALIZOWANY.Przepraszam za jezyk polski.

    1. Pozwoli Pani / Pan, że moja opinia będzie nieco odmienna. Wrocław jest wielowarstwowy i wielokulturowy, a jego niemieckiej historii ( bo rozumiem, że w tym jest problem w Pani/Pana wpisie) nikt przy zdrowych zmysłach nie neguje.
      Dziękuję za odwiedziny na moim blogu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s