Kościół na odległość strzału …….. armatniego

Świdnica jest jedną z 3 lokalizacji kościołów jakie pozwolono wybudować na Śląsku po wojnie trzydziestoletniej . Pierwszą był Głogów, drugą Jawor ( tam kościół istnieje do dziś ), a trzecią – Świdnica. Budowa tych kościołów była obwarowana ( = utrudniana) kilkoma wymogami- jednym z nich było usytuowania poza murami miasta na odległość strzału armatniego, innym – wykorzystanie nietrwałych materiałów ( drewna, słomy, gliny), kolejnym rozpoczęcie i zakończenie budowy w ciągu 1 ( słownie : JEDNEGO) roku. I pomimo tych restrykcyjnych warunków ( tu wymienione nie są jedyne)  powstało cudo !

DSCF2258

Ta świątynia to znakomity przykład budowli szachulcowej ( tu właściwie wymuszonej).

DSCF2260

XVII-wieczny obiekt od blisko 15 lat jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

DSCF2270

Barokowe organy  w świątyni, której wnętrze zachwyca   i zaskakuje – bogactwo form i kolorów stanowi jaskrawy kontrast z ascetycznym wyglądem zewnętrznym.

DSCF2273

Wnętrze kościoła mieści ponad 7000 osób !

DSCF2276

Ten kościół oprócz walorów  historycznych i religijnych ma także znaczenie szczególne w kontaktach polsko-niemieckich : tu w 1989 roku wspólnie modlili się Kanclerz Kohl i Premier Mazowiecki.  Kiedyś było to możliwe……

IMG_9540

Świątynię Pokoju otacza piękny cmentarz protestancki  częściowo odrestaurowany, ale nawet w tej części nie poddanej renowacji jest po prostu wartym uwagi  i zadumy miejscem.

W otoczeniu świątyni wiele się zmienia na lepsze , bo obiekt jest ( i słusznie !) dużą atrakcją miasta.

IMG_9544

Wejście do hotelu.

IMG_9558

Drzwi do barokowej kawiarenki.

DSCF2288

W sąsiedztwie kościoła są też takie budynki mieszkalne , które świetność mają dawno za sobą  i wymagają pilnego remontu.

IMG_9546

Architektura szachulcowa  przed liftingiem .

Świdnica ma sporo do zaoferowania. Chodząc po mieście  napotkać można wiele prawdziwych perełek architektonicznych .

DSCF2252IMG_9538

 

Może zatem te notatki z całkiem nieodległej podróży zachęcą kogoś do odwiedzenia Świdnicy …? Byłabym   bardzo zadowolona.

 

 

4 uwagi do wpisu “Kościół na odległość strzału …….. armatniego

  1. Świdnica była zbudowana,rynek tego miasta od lat kupieckiego ,przed wojną,na wzór rynku we Wrocławiu .Ma urokliwe kamieniczki,uliczki i piękny Kosiol Pokoju-byłam,widziałam,cmentarz wokół jest zjawiskowy,jakbym się cofnela 100 lat wstecz,i dalej,…przepiękne nagrobki i całe grobowce możnych ówczesnych.Cudo!Ze Świdnicy do Wałbrzych jest pół godziny drogi.Zapraszam bo i tu jest co obejrzec/bez liftingu prawie wszystko tu jeszcze ale ruszyła częściowa rewitalizacja naprawdę cudeniek architektury niemieckiej przedwojennej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s