Pałacowy ranking

To będzie mój absolutnie prywatny, nieobiektywny, ale szczery ranking pałaców z Kotliny Jeleniogórskiej. Odwiedziłam ich 7 w ostatnim czasie  i KAŻDY  ma coś do zaoferowania.

DOLINA PAŁACÓW I OGRODÓW  to miejsce szczególne o czym już pisałam na tym blogu. Niezmiennie mnie ono zachwyca i urzeka, a – co najważniejsze- z każdym rokiem – jej bogactwo staje się bardziej widoczne. Ponoć liczba chętnych do zakupu zrujnowanych pałaców jest większa niż liczba samych pałaców. Oby była to prawda !

STANISZÓW  ( http://www.palacstaniszow.pl/)

To mój nr 1 – obiekt  najbardziej spójny, przytulny ( choć wcale niemały)  z pięknym parkiem, zadbanym SPA, ciekawą ofertą wnętrzarską ( www.maisonderome.com), smaczną kuchnią. Tu chce się wracać. Jedynym ale jest  tłok w restauracji w niedzielne popołudnia- miejsce cieszy się już sporą popularnością.

DSCF1996

DSCF2011

DSCF2033

KARPNIKI – zamek ( http://www.zamekkarpniki.pl/)

No2 w moim rankingu –  tu zachwyca styl, elegancja, dbałość o detal, znakomita kuchnia i świetna obsługa .  Odwiedzający może zwiedzić tylko fragment tego niezbyt dużego obiektu, większość pomieszczeń dostępna jest tylko dla gości, niemniej nawet ten kawałek zamkowej przestrzeni robi wrażenie.  Szacunek dla Inwestora !

DSCF1954

DSCF1951

ŁOMNICA ( http://www.palac-lomnica.pl/)

No 3 na mojej liście  za rozwój, konsekwencję i wciąż poszerzaną ofertę. Ten obiekt zajmuje duży obszar po obu stronach drogi lokalnej. Po jednej jest pałac i Dom Wdowy, po drugiej- zabudowania gospodarcze pięknie zagospodarowane na potrzeby nowej restauracji, sklepu z lokalnym rękodziełem, wypiekanym na miejscu pieczywem i domowymi konfiturami.

To miejsce szczególnie chętnie odwiedzane przez niemieckich turystów, ale i niemałe grupy polskich tu bywają. Sporą ich cześć stanowią rowerzyści.

 

WOJANÓW ( http://www.palac-wojanow.pl/)

No 4 prywatnego rankingu – za dostojność, różnorodną ofertę, piękny park. Wolę bardziej kameralne obiekty , a tu w czasie weekendów  jest naprawdę dużo ludzi, ale to rzecz gustu oczywiście.

DSCF1879

DSCF1906

DSCF1911

Ponoć z każdego z pałaców Kotlinie Jeleniogórskiej jest widok na Śnieżkę- nie wiem czy to prawda, ale w tych , które odwiedziłam i były dostępne  tak jest ! Mistrzostwo projektowania.

PAKOSZÓW (http://www.palac-pakoszow.pl/)

No 5 na mojej liście, ale myślę, że ta pozycja może wkrótce ulec zmianie na wyższą, bo to obiekt, który tylko pobieżnie udało mi się obejrzeć. Dawna bielarnia lnu została zaadoptowana po wielkiej przebudowie na hotel i spa. To – przynajmniej na pierwszy rzut oka – najbardziej luksusowy z odwiedzanych pałaców . Robi wrażenie elegancja budynku i wysmakowane, piękne wnętrza. Zamierzam tu wrócić, by im się bliżej przyjrzeć 😉

DSCF2036

DSCF2037

DSCF2042

BUKOWIEC  ( http://www.bukowiec.dolinapalacow.pl/)

No 6 i moje odkrycie, bo dotychczas tu nie trafiłam. Bukowiec to duży kompleks tylko w części odrestaurowany, przepięknie położony, z ogromnym, pełnym interesujących okazów flory parkiem. Na początku kwietnia jeszcze nieco senny, ale od maja działa tam kawiarnia i apartamenty do wynajęcia, a położona na szczycie wzgórza z widokiem na Śnieżkę ( a jakże !) herbaciarnia – prezent od  męża dla żony  robi wrażenie.  Cały kompleks to znakomite miejsce  relaksu dla rodzin, fanów botaniki, miłośników spacerów w pięknej scenerii.

DSCF1941

 

BOBRÓW ( http://www.dolinapalacow.pl/Paz%82ac-w-Wojanowie–Bobrowie.html)

No 7 w moim rankingu to od lat niezwykle malownicza ruina Pałacu w Wojanowie-Bobrowie. Odwiedzam ją mniej więcej raz w roku, za każdym razem licząc na cud. Niestety od lat nie dzieje się tam nic, a piękny, mroczny nieco obiekt ( był on  w przeszłości m.in. swego rodzaju hotelem dla uchodźców politycznych z Grecji )  straszy .

DSCF1970

DSCF1968

 

Pozostaje mieć nadzieję, że nowi nabywcy  kolejnych pałaców będą do nich mieli więcej serca ( i wystarczające środki), by nie skończyły one jak Bobrów. Pałac w Pakoszowie jest znakomitym przykładem odbudowy i adaptacji.

Niezależnie jednak od stanu pałaców i zamków  obszar Kotliny Jelenigórskiej to prawdziwa perełka turystyczna w naszym kraju. Szczerze zachęcam  do jej odkrywania .

 

 

5 uwag do wpisu “Pałacowy ranking

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s