Alpejski sztruks

DSCF1362

Nie będzie zgadywanki, bowiem foto na otwarcie mówi wszystko.

Ischgl jest dla mnie prawdziwym narciarskim rajem, bo wyciągów tam obfitość ( ponad 40!). Przez niektórych uznawany jest za No 1 wśród alpejskich ośrodków narciarskich. Można o tym dyskutować, wszędzie jest pięknie, jeśli jest dobry śnieg i świeci słońce. Rankingi nie mają tu znaczenia.

IMG_8754

Łącznie ponad 230 km tras – to oznacza, że aktywny narciarz ma małe szanse by w ciągu tygodnia wszystko objeździć. No, chyba, że jest ultra aktywny i nie robi przerw…

IMG_8749

….na przykład na grappę 😉

Trasy od rana znakomicie przygotowane, szerokie i rzetelnie oznaczone.

Tak, to nieczęste, ale w Ischgl czerwona trasa to nie ośla łączka, wymaga trochę wysiłku, niebieska – to faktyczny relaks i okazja do poćwiczenia oraz podziwiania innych, bądź …omijania ich szerokim łukiem. A czarna to czarna, nie ma zmiłuj się.

IMG_8843

Ja uwielbiam TAKIE trasy. Ten sztruksik dodaje mi skrzydeł, endorfiny  osiągają moje życiowe maksima, świat wydaje się piękny !

Ischgl leży w strefie przygranicznej pomiędzy Austrią i Szwajcarią, jeździ się po obu stronach. Ja wybierałam zwykle tę szwajcarską , bo wydawała mi się bardziej urozmaicona, ale i cieplejsza,  a i słońce tam jakby mocniej grzało.

IMG_8808

Bywało jednak także pochmurno i lekko sypał śnieg. Na szczęście jednak nie ograniczało to na tyle skutecznie widoczności, aby zniechęcić do narciarstwa.

IMG_8787

Pomiędzy Ischgl – po stronie austriackiej, a Samnaun – po stronie szwajcarskiej kursuje jedyna na świecie  dwupoziomowa kolejka  BERGBAHNEN SAMNAUN, która oprócz fantastycznych widoków oferuje wysoki poziom adrenaliny 😉

Po stronie szwajcarskiej- słynna strefa wolnocłowa i bary szmuglerów ( tak! ta tradycja tam sięga odległych wieków). Do Samnaun można zjechać kolejką, ale to szczyt lenistwa, alternatywą są trasy narciarskie niemal wprost do jubilera, który czeka z rolexami 🙂  np.   „60”. Trasa w starym stylu, niezbyt szeroka, wijąca się wśród lasów równolegle do rzeki. Cudo !

DSCF1408

W sklepach wolnocłowych brylują Rosjanie, ale nas Polaków nie brak na stokach co zaowocowało i stronami internetowymi po polsku,  także  mapka tras jest wydana specjalnie dla nas.

IMG_8862

A jak ktoś się zapędzi albo połamie profesjonalny serwis czerwonych ludków- latających ortopedów oporządzi go w mig i ściągnie z każdej góry choćby była najwyższa w powiecie.

A jak ktoś ma mniej szczęścia …

…to pozostaje mu zanosić modły do Opatrzności, by go z opresji wydobyła. Barokowy kościółek w Ischgl ma wiele uroku.

DSCF1371

Dla pechowców czeka miejsce wśród zdobnych  niezwykle nagrobków na miejscowym cmentarzu.

IMG_8775

Zdecydowana większość wraca jednak szczęśliwie do swoich mniej lub bardziej oddalonych domów.

DSCF1398

A milki jak upajały się alpejskim powietrzem tak nadal to robią ( w nocy też ).

Narciarstwo narciarstwem , a teraz czekamy na wiosnę !

 

 

2 uwagi do wpisu “Alpejski sztruks

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s