Wino, oliwa i…strusie

To jest  wpis dla sybarytów 🙂 Będzie bowiem o pysznościach jakie są  produkowane na południowym krańcu Afryki.

Wina- temat rzeka. Doprawdy trudno się przyczepić do win południowoafrykańskich. Nie chwaląc się próbowałam ich wiele, bardzo wiele ( preferuję białe ) i wszystkie były dobre, bardzo dobre  albo znakomite.

DSCF1071

Sam obraz, a może krajobraz winnic jest zjawiskiem , które  raduje oczy, a ponadto budzi najwyższy szacunek dla wieloletniej pracy człowieka. Winnica wymaga cierpliwości.

DSCF1072

Winnica DELHEIM  Delheim  w regionie Stellenbosh jest jednym z pierwszych miejsc gdzie rozpoczęto uprawę winorośli . Założona w 1951 roku , obecnie mocno unowocześniona produkuje  świetne wina w szerokim asortymencie.

DSCF1095

Mój wybór u nich to Spatzendreck- wino deserowe, bogate, z głębokim bukietem.

DSCF1079

Winnice , które odwiedziłam są nie tylko miejsce uprawy winorośli i produkcji win. Wiele  z nich oferuje dodatkowe atrakcje i inne produkty.

DSCF1091

Mogą to być pyszne sery kozie jak w Fairview, gdzie można podziwiać kozi apartamentowiec . Kozy mieszkają na piętrach wysokiej, okrągłej wieży oplecionej drewniana drabinką, po której – jak to kozy- zwinnie wspinają się do swojego M.

DSCF1083

Może to być mini huta szkła gdzie produkuje się artystyczne ozdoby szklane. Bywa, że winnica szczyci się bogatą kolekcją roślin np. szpalerami hortensji – spektakularne widoki zagwarantowane.

DSCF1125

Wiele winnic sąsiaduje z gajami oliwnymi. Tak, tak! Afryka Południowa postanowiła konkurować na rynku oliwy z oliwek z krajami basenu Morza Śródziemnego. Zapewne jest to plan na długie lata, ale wzrost produkcji w ostatnich 10 latach osiągnął ponad 150% , wprawdzie poziom wyjściowy był niezbyt wysoki, ale jednak.Produkcja oliwy z oliwek 

Oliwa afrykańska Extra Virgin jest bardzo smaczna  i wróżę jej prawdziwą karierę na rynkach światowych, choć zapewne potentaci- Hiszpania, Włochy, Portugalia czy Grecja  długo jeszcze moga się czuć niezagrożeni.

DSCF1101

Winogrona ze świeżego zbioru – słodkie niebywale ! Na naszych oczach robiono z nich moszcz.

DSCF1134

W winnicach tworzy się urokliwe kąciki dla degustatorów i gości nocujących w posiadłościach, a przewodnik po winnicach rejonu Stellenbosch ma ponad 300 stron. Jest w czym wybierać !

DSCF1156

Ferma strusi  w odl. ok 50 km od Kapsztadu należąca do rodziny, której korzenie są w Polsce, a jej obecny właściciel potrafi kilka słów po polsku powiedzieć. Polska flaga powiewa przy drodze wjazdowej do posiadłości.DSCF1162

Struś afrykański – wielki ptak o bardzo małym rozumku.  No cóż, w naturze musi być jakiś balans 😉DSCF1175

Good bye Africa !

7 uwag do wpisu “Wino, oliwa i…strusie

  1. Jak zwykle super fotki i opisy! Z niecierpliwoscia czekam na ciag dalszy….

    -H

    2016-03-04 15:55 GMT+02:00 „Żółty blog” :

    > ETargonska posted: „To jest wpis dla sybarytów 🙂 Będzie bowiem o > pysznościach jakie są produkowane na południowym krańcu Afryki. Wina- > temat rzeka. Doprawdy trudno się przyczepić do win południowoafrykańskich. > Nie chwaląc się próbowałam ich wiele, bardzo wiele ( preferu” >

    1. Hanko, były trzy i więcej nie będzie , by nie zanudzić Szanownych Czytelników. Może tylko Fairview z wieżą pokażę, bo kilka osób dopytywało jak to z tymi kozami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s