Komunikacja po kubańsku

Poruszanie się po wyspie możliwe jest na wiele sposobów, oldsmobile nie są jedyne  ani nawet  najpopularniejsze. Dla turystów wybór jest prosty : autokar lub wynajęty samochód, Kubańczycy mają więcej opcji, ale wszystkie one – choć malownicze- do komfortowych nie należą. Riksza rowerowa to bardzo popularny i tani sposób poruszania się po mieście, poza nim- nieregularne i nieprzewidywalne autobusy, a najczęściej ciężarówki osobowe, w których wycięta jest pozioma szpara wentylacyjna, na pace zamontowano ławki wokół burt i – voila! – zapraszamy ile się zmieści. Są także – w Hawanie – coco-taxi – zabawne , pękate żółte motorynki z kierowcą dla 2-3 osób, dorożki oraz bryczki. Słowem jest jakiś wybór co nie zmienia faktu, że szczególnie o poranku rogatki miasteczek okupują grupy ludzi siedzących na krawężnikach w oczekiwaniu na JAKIŚ środek transportu.

untitled-150619-0412

Riksza na ulicach #Remedios. To miasteczko tuż po naszej wizycie miało obchodzić 500-lecie istnienia . W związku z tym jubileuszem było jednym wielkim remontem: ulice o poranku dziurawe jak rzeszoto po południu były pokryte grubaśną  warstwą asfaltu, elewacje budynków  jednego dnia  waniliowo-kostropate , w kolejnym były szafirowo-białe, knajpki i bary nie przerywając serwowania mojito i daiquiri były odmalowywane, a malarze na drabinach dbali o to by farba nie chlapała do talerzy gości. Takie malowanie trawy na zielono- znamy to skądinąd. Raul C. miał przyjechać 3 dni po nas.

untitled-150620-0069

Taksówkarz Luis z #Trynidadu.

untitled-150611-0014

Dorożka widziana z balkonu naszej casa particular w #Hawanie.

untitled-150612-0444

Autobus szkolny na ulicach #Hawany .

untitled-150616-0034

Rolnicze #Vinales to miejsce gdzie szczególnie często  widać na drogach i ulicach woły zaprzężone  do wozów; charakterystyczne jarzmo jako konstrukcja mocowania, w tle ciężarówka osobowa .

untitled-150622-0022

Pociąg retro- złe wspomnienie czasów niewolnictwa i ciężkiej pracy na plantacjach trzciny cukrowej ( tu #Iznaga w #Valle de los Ingenios)

untitled-150614-0300-2

Dwukółki oczekujące na swoich panów świętujących koniec tygodnia w knajpce w #Puerta Esperanza – miejscu gdzie onegdaj dopływały łodzie dostarczające niewolników z Afryki.

untitled-150616-0048

Przystanek w #Vinales – dopychanie pasażerów w ciężarówce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s