o winach z Moraw jeszcze słów kilka

Tak, pozwolę sobie kontynuować ten wątek, a to dlatego, że kilka osób bywałych w świecie zarzuca mi , że zanadto wynoszę na piedestał wina z Moraw. Nie sądzę. Te wina i winnice to nie jest tradycja i prestiż winnic z RPA, Francji czy Hiszpanii, ale  sytuacja zmienia się  bardzo szybko czego dowodza rozliczne nagrody zdobywane przez morawskie wina na MIĘDZYNARODOWYCH, a nie tylko lokalnych konkursach. Ba! wina czeskie maja swój własny SALON WIN w piwnicach Pałacu w Valticach ( http://www.salonvin.cz), a przede wszystkim są bardzo dobre 🙂

Moje typy z ostatniej podróży to : Rulanske Sede od Lahofera i Rulanske Sede od Gotberga, a także Palava od Gotberga i od Sonberka .

untitled-140820-0338W tym oto miejscu można degustować wybrane gatunki win z winnic tego regionu wg samodzielnie wymyślonego klucza bądż wg sugestii specjalistów enologów. Oczywiście wybrane przez siebie wina można także tu kupić.

W Polsce te wina także są do kupienia  u Pana Zbigniewa Gluzy ( http://www.winozmoraw.pl)- mam nadzieję, że dotrze do niego ta bezinteresowna promocja 😉

untitled-140821-0037

Produkcja win  na południowych Morawach to nie tylko  zakrojona na sporą skalę działalność. W większości są to domowe ( dosłownie ) piwniczki gdzie Czesi wytwarzają wino z wyhodowanych we własnych mini winnicach szczepów.

untitled-140817-0121Te  piwnice – jak tu w Dolnich Vestonicach- są miejscem produkcji i sprzedaży win. Po południu gospodarze otwierają te pomieszczenia, wystawiają 2-3 krzesła  (albo i nie)  i wówczas można przechadzać się od jednej do drugiej i degustując porównywać  wina. Cena kieliszka to 15-30 Kc.

untitled-140817-0099

Wnętrze takiej prywatnej piwniczki  w Dolnich Dunajovicach.

Są też oczywiście wyspecjalizowane winne sklepy  gdzie także przed zakupem można spróbować trunek.

untitled-140821-0378

Kiedy jednak wina ma się chwilowo dość to warto zajrzeć do Cafe Fara ( http://www.cafefara.cz) w Klentnicach  gdzie w kościele farnym jest kawiarnia i restauracja z pomysłem . Miejsce to szczególnie urokliwe, systematycznie , w dobrym stylu rozbudowywane oferuje smaczne dania, pyszne ciasta i kawę, rozliczne , stylowe pamiątki oraz noclegi w klimatycznie urządzonych pokojach. Koniecznie trzeba tam wpaść będąc na Palavie.

untitled-140817-0088Jak przystało na ten region ogrodzenia  na posesji Cafe Fara są także z pędów winorośli.

untitled-140817-0087

 

8 uwag do wpisu “o winach z Moraw jeszcze słów kilka

  1. Elu-Fru ,

    Moim zdaniem za te bezinteresowna promocje powinnas dostac przynajmniej po skrzynce wina z kazdej winnicy!

    -H.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s