Palava…. z czym to się je ?

O tym gdzie są Czechy wie każdy, gdzie są Morawy w tych Czechach – już może co druga osoba, a o Palavie  wie mało kto, choć to doprawdy niedaleki i na dodatek  bardzo  atrakcyjny obszar .

A więc : Morawy to jedna z 3 głównych części Czech , położona  w ich wschodnim rejonie, ciągnąca się od  granic z Polską w rejonie Kotliny Kłodzkiej, aż po granicę z Austrią w rejonie Dolnej Austrii. Palava zaś to wydzielony, chroniony obszar południowych Moraw ( wg UNESCO- obszar chronionej biosfery). Tyle tytułem porządku 😉

untitled-140821-0381

Moje zafascynowanie tym rejonem ma już swoją historię- przed bardzo wielu laty , w drodze na narty do Austrii , zatrzymaliśmy się w Mikulovie. Były to czasy przedinternetowe , rezerwacja noclegu w jakimś „penzionie” dokonana była telefonicznie. Dotarliśmy na miejsce  późna porą, przywitał nas gospodarz  o wyglądzie – jako żywo – Jożina z Bażin. Zaprosil do pokoju i poszedł przygotować posiłek, którego pierwsze danie podał  – tak !- ubrany jako rycerz w zbroi. Nieco nas to zaskoczyło, ale to był początek- kolejne danie- kolejne wcielenie : tym razem Indianin z pióropuszem- a co ! Deser serwował nam pirat, a my spożywaliśmy dobre wino z lokalnej winnicy i coraz mniej nas to wszystko dziwiło….

Jak tu nie poddać się zauroczeniu miejscu gdzie żyją TACY ludzie ?

I tak – z ciekawości i miłości do morawskich win zrodził się pomysł odwiedzenia Moraw na dłużej. Tegoroczna wizyta  na Palavie była kolejną z morawskich peregrynacji, rodzinną.

Zamieszkaliśmy w prywatnym minipensjonacie Primase w Dolnich Vestonicach na zalewem Dolne Mlyny ( www.penzionprimase.cz)  i stamtąd  na rowerach, pieszo, autem wyruszaliśmy na wycieczki po okolicy sielskiej, malowniczej i spokojnej.

 

untitled-140821-0358

Zalew Dolne Mlyny  z jaskółkami, których moc krąży po okolicy

untitled-140817-0116

 

Dolni Vestonice o zmierzchu- wieś – klasyczna ulicówka, z centralnym placykiem na którym jest kościół .

untitled-140816-0050

 

Ciąg dalszy opowieści o Palavie na Morawach wkrótce.

2 uwagi do wpisu “Palava…. z czym to się je ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s