Święty w zaułkach

Widok z  Largo das Postas do Sol na Alfamę.

untitled-140616-0133

Alfama– najstarsza i najbardziej znana część Lizbony (  należy administracyjnie do kilku dzielnic)  to miejsce , gdzie wg przekazów urodził się Swięty Antoni ( znany potem jako Antoni Padewski). Tu  obchodzi się jego dzień szczególnie  intensywnie . Cała Alfama żyje tymi uroczystościami, ale mają one odmienny charakter niż te w centrum Lizbony. My dotarliśmy  w uliczki Alfamy 13. czerwca  czyli po najważniejsze nocy  i tam zachwyciły nas dekoracje  ulic, fasad i balkonów. Nie było parad  ani pokazów, ale w  bardziej ludyczny  i demokratyczny sposób mieszkańcy wciąż świętowali.

untitled-140616-0158

 

untitled-140616-0157

 

Slady Mundialu w Brazylii….. może niezbyt poprawne politycznie, ale wobec druzgocącej porażki Portugalczyków emocje musiały być jakoś uzewnętrznione .

untitled-140616-0167

 

W Alfamie fiesta na cześć patrona miasta to przede wszystkim biesiady  z sardynkami  i kiełbaskami z grilla oraz vinho verde w roli głównej. Każda kamienica  czy mieszkanie ma w tym swój udział, grille dymia na każdym placyku czy podwórku, a muzyka miesza się  gdzieś nad dachami…..urokliwie

untitled-140616-0169

 

untitled-140616-0151

 

Dla mnie  tutejsza atmosfera fiesty Sw. Antoniego  – jakkolwiek odmienna w charakterze niż na Avenida Liberdade- była równie ciekawa, zachęcająca do włączenia się, pobłądzenia zaułkami tej starej arabskiej dzielnicy. Snuliśmy się  w poszukiwaniu zaułków opisywanych przez Marcina Kydryńskiego w jego książce  Muzyka moich ulic i ich odnalezienie – pomimo, że opisy często są nieoczywiste – zakończyło się sukcesem, sprawiło nam dużo przyjemności , a dotarcie do Rua dos Remedios  pozwoliło na poczucie  atmosfery prawdziwej Alfamy.

Piękne chwile.

 

2 uwagi do wpisu “Święty w zaułkach

  1. Fado po raz pierwszy zachwycilam się po zakupie płyty w Lizbonie. Miłość Przyszła Z Książką Pana Marcina. Najlepsze, co W Życiu Czytałam. Dziękuję.

    1. Bardzo się cieszę , że podzielasz zachwyty. Przepraszam, że reakcja tak bardzo spóźniona. Przyczyny – niestety- BARDZO uzasadniają tę dziurę w blogowaniu. Pozdrawiam i – mimo wszystko- zapraszam do ogladania i czytania kolejnych wpisów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s