Islandia – Polacy na wyspie

untitled-140117-0116Dziś  zaczynam od pejzażu – nie bez kozery ! Uroda  wyspy  jest niezaprzeczalna co – mam nadzieję – także  przynajmniej trochę widać z tego bloga.

untitled-140115-0577Proste drogi wiodące aż za horyzont, na których nie widać żadnego pojazdu, człowieka, a  wokół- choćby chatki.

untitled-140115-0616Drogowskazy niezaprzeczalnie prowadzą ku…. miastom, osadom , portom.

I w tej pustej przestrzeni w czasie wędrówki nie raz i nie dwa udało mi się spotkać Polaków. Nie ma w  tym niby nic nadzwyczajnego , wszak Polacy są wszędzie, ale na Islandii jest ich tak dużo ( jak na Islandię ) , że ocenia się iż jest to największa mniejszość etniczna . Konkrety : Polacy stanowią ponad 3% mieszkańców Islandii czyli blisko 10000 naszych rodaków wybrało tę wyspę za swój tymczasowy, a niektórzy- stały- dom.

Rozmawiałam z kilkoma osobami i wszyscy zgodnie bardzo sobie chwalą życie w Islandii, podkreślają ŚWIĘTY SPOKÓJ  jaki tam mają. Te osoby,  z którymi rozmawiałam to kelnerki, recepcjonistki, pracownice lotniska, hydraulik, ale – ponoć – największa grupa pracuje w przetwórstwie ryb.

Spotkani Polacy wydaja się być szczęśliwi i zadowoleni ze swego statusu, podkreślają bardzo dobre zarobki i bardzo dobrą organizację państwa w sensie opieki socjalnej, przyjaznego stosunku do nowego obywatela. Na moje utyskiwania czy zdziwienie, że klimat tu niezbyt łaskawy zgodnie stwierdzają, że do wszystkiego można się przyzwyczaić, a poza tym niegdyś to były zimy, teraz – to ledwo namiastka .  To zapewne bardzo powierzchowne obserwacje, ale  dla mnie ważne było spotkanie  z zadowolonymi ludźmi, nie tak oczywiste tu w Polsce ;-).

5 uwag do wpisu “Islandia – Polacy na wyspie

  1. Naprawdę pięknie! I w Polsce zawitała zima, i góry są, i morze…, pewnie nawet ktoś zadowolony sie znajdzie, choć ostatnio wolę nie pytać. Ale zdjęcia cudowne! Naprawdę!!!

    1. Dziękuję za dobre słowo. Obiecuję coś co dla Państwa będzie szczególnie bliskie…
      A to , że u nas jest też pięknie to wiadomo , ale czasami dobrze wyskoczyć gdzieś w bok, by ten fakt zauważyć. Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s