Lód, lawa i pękająca wyspa

Islandia leży na styku dwóch wielkich płyt tektonicznych : atlantyckiej ( amerykańskiej) i euroazjatyckiej. One  – ścierając się ze sobą –  wywołują  takie,  powszechne tu zjawiska ,  jak trzęsienia ziemi, aktywność wulkanów, źródła geotermalne, „pękanie ”  wyspy na pół.

Trzęsienia ziemi – niemal codzienne-  są na tyle słabe, że odnotują je jedynie sejsmografy, nie wyczuwa ich człowiek, natomiast pozostałe zjawiska lub ich skutki widoczne są gołym okiem. Wulkan o niewymawialnej nazwie sparaliżował lotnictwo Europy na wiele dni w bodaj 2010 roku. Woda geotermalna zasila system grzewczy Reykjaviku i dzięki temu miasto jest   za darmo ( jeśli coś jest za darmo ) ogrzewane , ma ciepłą wodę, a  jej nadmiar wykorzystywany jest w spektakularny sposób o czym za chwilę.

Sama nazwa Reykjavik – Zatoka Dymu – wzięła się z wszechobecnej pary, która unosi się nad gorącymi źródłami . Niektóre z nich są uwalniane od nadmiaru poprzez specjalne dysze, które wydają odgłos podobny do startującego odrzutowca . Cisza islandzka jest tu zagłuszona !

Słynna, romantyczna Błękitna Laguna położona na pd. stolicy  to niejako produkt uboczny wykorzystania źródeł geotermalnych. Lekko schłodzona już woda  zawierająca mnóstwo cennych minerałów wylewana jest na rozległe pola lawowe tworząc swoiste arktyczne spa  pod gołym niebem.

untitled-140113-0008Pola lawowe pod Reykjavikiem. Widoczne na pierwszym planie palmy śniegu tu i ówdzie przykrywają porastający lawę mech  i porosty.

untitled-140114-0310Swoista buła  zastygłej lawy , której powierzchniowa faktura pokazuje jak przebiegał  proces przechodzenia ze stanu ciekłego w stały.

untitled-140113-0049Wody Błękitnej Laguny bogate w kaolin i inne związki mineralne.

untitled-140113-0055Błękitna Laguna widziana z tarasu budynku tworzącego arktyczne spa. Raj dla miłośników  pływania w ciepełku 😉

untitled-140114-0317Islandia pęka na pół… z szybkością  2  cm/rok. Na tej fotografii widoczna jest  szczelina lekko zasypana śniegiem- to granica 2 płyt tektonicznych. Zdjęcie zrobione z atlantyckiej, w grn. prawym rogu brunatne skały to już płyta euroazjatycka.

untitled-140113-0168Wybrzeże klifowe na Półwyspie Reykjanes – wzburzone wody  Atlantyku uderzają z ogromna siła  w skaliste wybrzeże , a niestrudzony fotograf tkwi dzielnie na skale, by to pięknie pokazać .

I na koniec flagowa wokalistka Islandii- Brzoza:

Miłego słuchania !

Ciąg dalszy nastąpi…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s