Nie – Dubajczycy

Jak wcześniej wspomniałam bycie rodowitym Dubajczykiem niesie ze sobą setki profitów i ułatwień. Dokładnie odwrotnie rzecz ma się z byciem mieszkańcem Dubaju , ale nie Dubajczykiem. Ci stanowią zdecydowaną większość i są jedynymi, którzy pracują w tym najbardziej powszechnym rozumieniu tego słowa. Pochodzą z Indii ( dominująca grupa), Pakistanu, Chin, Libanu, Syrii i wielu innych miejsc gdzie praca jest dobrem nieosiągalnym , a przecież żyć trzeba . Przyjeżdżają więc za chlebem do krainy luksusu i blichtru, by uszczknąć nieco. Zostają na kilka, kilkanaście lat, ciężko pracując jako szoferzy, bagażowi, restauratorzy, obsługa lotnisk, sklepikarze, inżynierzy, robotnicy budowlani itd. Itp. To de facto dzięki ich pracy powstał Dubaj, rośnie w siłę i bije kolejne światowe rekordy . Ma ich już 59 na koncie.
A taksówkarz, który odwoził nas na lotnisko – przystojny Hindus ze stanu Kerala – dopytywał czy nie ma pracy w Polsce, bo w Dubaju jest od 12 lat, jego żona wciąż jest w Indiach, a tu żyje się przyzwoicie, ale nie ma szans na zaoszczędzenie czegoś z zarobków…. Taka karma.

Przy okazji – taka globalna zmiana krajobrazu naszej planety jaka dokonała się w ciągu ostanich 100 lat , kompletne przeskalowanie proporcji, powstanie tysięcy wielkich miast i koncentracja ludzi na relatywnie niewielkiej przestrzeni nie ma precedensu w historii. Fakt, że miliony żyją stłoczeni na małym obszarze zmienia relacje pomiędzy ludźmi i naszą psychikę. W Hong Kongu ponad 3 mln ludzi żyje w mieszkaniach powyżej 15 piętra ! Dubaj – jakkolwiek przestrzeni wokół jest niemało – także rozwija się w pionie.
Te niebotyczne wysokościowce zmieniają krajobraz i klimat miejsc. Ponoć analizy ruchu powietrza, statyka budowli i zagrożenia wynikające z wytwarzających się strumieni powietrza, podciśnienia itd. były jednymi z trudniejszych na etapie studiów przed rozpoczęciem budowy Burj Khalifa. A teraz 3 miesiące 10-osobowa ekipa myje okna , by po dojściu na parter rozpoczynać tę pracę od nowa. Proza życia , ot co.

20131110-155138.jpg
Tak mieszkają ci, którzy pracują w Dubaju

20131109-141814.jpg

zakładają także swoje własne biznesy, zapotrzebowanie na ich pracę nie jest małe

20131109-141802.jpg

20131109-141740.jpg
Takich ogłoszeń o wynajmowaniu przestrzeni do spania można znaleźć setki na każdym domu w ubogich dzielnicach Dubaju . Przestrzeń do spania to nie to samo co pokój.

20131109-141638.jpg

A oni budujà, budują….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s