Estonia oswojona- jedziemy na zachód

Jedziemy autobusem na zachód Estonii. Cena 8,5 EUR za ca 2 – godzinny przejazd do letniej stolicy kraju. Autobusy kursują mniej wiecej co godzinę. Po drodze płaski, zielony pejzaż. Lasy , zagajniki, rozległe łąki, tu i ówdzie pojedyncze domostwa, właściwie nie ma wsi ani małych miasteczek. Sam Tallin ma ok. 460 tys. mieszkańców czyli 1/3 Estończyków żyje w stolicy, na resztę kraju zostaje doprawdy niewiele.

untitled-130707-0431

Centrum Parnu- ukwiecone, kameralne deptaki z kolorowymi, często drewnianymi domami po obu stronach.

W Estonii wszędzie słychać język rosyjski i wynika to zarówno z faktu, że wielu jest turystów od wielkiego sąsiada, jak i z tego, że spora część Estończyków jest narodowości rosyjskiej. O ile w pokoleniu średnim i starszym to nie dziwi, o tyle wśród ludzi bardzo młodych- owszem tak. By zostać pełnoprawnym Estończykiem ( jeśli nie wynika to z faktu urodzenia w tym kraju) konieczne jest zdanie egzaminu z języka ( uff!) i historii, a zatem jest to swego rodzaju elitarny klub.
Wydaje się, że u Estończyków górę bierze pragmatyzm i pomimo wyzwolenia się z okupacji rosyjskiej nie odcinaja się od tych powiązań , nie przekreślają i nie wymazują kart historii….. chyba świadomość , że ich kraj – nawet niepodległy- musi się liczyć z silnym sąsiadem robi swoje.

W miejscach odwiedzanych przez turystów , a w takich przede wszystkim byliśmy, znajomość angielskiego ( przynajmniej w podstawowym stopniu) jest powszechna.

Ale tak jak rosyjski tak również powszechny jest w tym kraju dostęp do internetu- WiFi za darmo jest na każdym kroku. To lubię !

untitled-130707-0455

Wielojęzyczność w praktyce:

untitled-130707-0470

Wydmy na wybrzeżu w okolicy Parnu

untitled-130707-0469

Marina w Parnu, które jest także ważnym portem handlowym i rybackim
untitled-130707-0463

untitled-130707-0437

Poniżej zabudowania typowe dla miast Estonii, niektóre zadbane i zamieszkane, inne czekają na lepsze czasy.

untitled-130707-0496

untitled-130707-0442

Wycieczka rowerowa wzdłuż wybrzeża była świetną okazją, by bliżej poznać takze te zakątki, które są mniej turystyczne, ale równie urokliwe. Wypożyczenie roweru na 4 godziny – 6 EUR. Warto.

untitled-130707-0012

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s