Marokanskie początki

Prawdziwy początek wędrówki nie jest ani gorący, ani męczący.
Temperatury letnie, bryza znad Atlantyku, mglisty poranek, precyzyjny plan na wszystko, łącznie ze wskazywaniem bagażu i wzajemnym liczeniem sie ;-/ ot, skutki uboczne grupowych wyjazdów zorganizowanych. Można wyłączyć myślenie 😉
Dzisiejsza trasa to raptem 300 km po całkiem zacnych drogach, w znacznej mierze pustych, a na pewno niezatłoczonych, bo Maroko to duży kraj ( Polska x 2 i trochę), a ludzi to mniej niż u nas ( 33 mln). Poza centrami miast jest naprawdę pustawo.
Dziś posuwaliśmy się z południa tj. z Agadiru przez Essaouirę do Safi, niemal cały czas wzdłuż wybrzeża Atlantyku.
Malowniczy krajobraz, mocno pofałdowany, pokryty różną roślinnością, raczej ubogą, bo kończy się pora sucha czyli deszczu nie było od mieisęcy, koryta rzek okresowych są suche,a w krajobrazie dominują drzewa arganowe – taki cud botaniczny na skalę światową o czym za chwilę, tuje – lokalny surowiec do wyrobu drzwi, szkatułek, mebli i innych drobiazgów, araukarie, eukaliptusy , opuncje i rozmaite suchorośle.
Drzewa arganowe to endemit, który rośnie tylko w okolicach Essaouiry i nigdzie indziej na świecie zaadoptować się nie chce. Jest niezwykle wytrzymałą rośliną, dla której kilka LAT ( tak !) bez deszczu nie oznacza katastrofy. Przechodzi w swoisty stan hibernacji.
Stanowi osobliwą spiżarnię dla kóz, które sobie wiadomym sposobem wspinają się na te powyginane drzewa i nie łamią sobie nic. Owoce arganowca to źródło niezwykle cennego oleju, który jako produkt spożywczy sprawia, że obniża się człowiekowi wszystko co zbędne ,a szybuje w górę wszystko to bez czego żyć nie sposób. Jako produkt kosmetyczny jest po prostu eliksirem młodości, w związku z tym zamówię wiadro. Nie wiem tylko czy podołam finansowo, bo jak każdy rzadki produkt tani nie jest ów olejek .
Agadir czyli początek jest dość dużym klasycznym ośrodkiem turystycznym czyli nic specjalnego.
Przeciwnie Essaouira, która jest malownicza, pięknie położona, z ruchliwym portem rybackim, twierdzą, piękną mediną.
W tym mieście kluczowym produktem są właśnie wyroby z drewna, a dokładniej z korzenia tui, który jest ponoć niezwykle twardym i trwałym surowcem. Jeśli ktoś kocha pamiątki – proszę smacznie!
Specjalnością Safi – niewielkiego miasta, niegdyś kurortu, obecnie ośrodka przemysłowego ( wielka fabryka nawozów sztucznych) są natomiast wyroby ceramiczne. Kilkadzisiąt pieców do wypalania naczyń i innych przedmiotów użytkowych usytuowanych jest w starej części miasta ( z racji przeszłości mówi się : portugalskie miasto) , mozna przyglądać się procesowi formowania, wypalania i zdobienia glinianych cudeniek.
Teraz słucham marokańskiego idola śpiewającego w barze hotelowym piosenki Sinatry i ..odczucia mam ambiwalentne, ale za to herbata miętowa – specjał marokański smakuje mi nad wyraz, choć zawsze twierdziłam, ze nie znoszę herbaty miętowej 😉 cóż magia miejsca i czasu znów działa.
Ciekawe czy marokański internet podoła temu blogowi ……

Deptak w stronę portu w Essaouirze

20120914-220547.jpg
20120914-220619.jpg

Bardzo ortodoksyjnie odziane muzułmanki , to wersja rzadko tu widywana. Póki co Maroko jawi się jako kraj dość „miękkiej” odmiany islamu.

Klasyk marokański czyli kozy na drzewie arganowym

20120914-221047.jpg

Owoce morza – marzenie , wszak Maroko ma ponad 3000 km linii brzegowej, jest gdzie łowić, a ryby i owoce morza są radykalnie tańsze niż mięso – tu uważane za luksus i dostępne na codzień jedynie zamożnym .

20120914-221532.jpg

Oto ja w ruinach portugalskiej katedry, która w międzyczasie bywała meczetem.

20120914-221801.jpg

Malownicze pojazdy na przedmieściach Safi

20120914-221928.jpg

2 uwagi do wpisu “Marokanskie początki

  1. kozy boskie! można by tak kozę z maroka? koza to najlepsze zwierzę, myślę, że w innym wcieleniu mogłabym być kozą. więcej kóz!
    a na tym pierwszym zdjęciu, bardzo szczególne światło.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s