Specjały gruzińskie

Dzis o kilku „specjałach” gruzinskich, niekoniecznie kulinarnych.
Pobyt w kurorcie jakim było i jest Batumi utwierdził mnie w przekonaniu, że pewne nawyki postsowieckie ( może nawet wbrew samym Gruzinom) są wiecznie żywe.
1/ gołe torsy
Wielu Gruzinow uwielbia eksponowac swoje brzuchate, owłosione torsy szczególnie w tak upalny dzień jak dziś. Nie wiem czy jest wiele krajów na świecie gdzie obnażony facet o posturze dalekiej od greckiego herosa esponuje swoje wdzięki z taką lubością w publicznych miejscach. Brrrr! Ilustacji nie budziet .
2/ wesołe miasteczka
Wszechobecne w Gruzji w wersji pełnej albo kompakt, cieszą sie sporym powodzeniem, adiabelski młyn jest hitem nad hity. Sama – niecierpię, ilustracji nie budziet.
3/ hazard
Hmm.. To coś nowego i dodatkowo atrakcyjnego w strefie przygranicznej dla Turków, którzy ze względów religijnych u siebie poszaleć na ruletce czy Black Jacku nie mogą. Kasyna, totalizatory, zakłady bookmacherskie, loterie i nie wiem co jeszcze – wszystko to jest wszechobecne w większych miastach i kurortach Gruzji. Ilustarcji nie budziet- cenzura nie pozwala 🙂
4/ wina
I tu mam dylemat , bo podobno są nastarszą tradycją, wyśmienite, znakomite i niedrogie.
Poza pierwszą tezą żadna – moim zdaniem – nie jest prawdziwa. Konkluzje z badań nad winiarstwem lokalnym prowadzonych przez ostanie 10 dni ( wątroba ledwo żyje 😦 ) są takie, ze :
– jeśli już to tez plastikowych butelek (!)
– ceny- trudne do zaakceptowania
– może ta tradycja jest ZBYT stara ?
Ilustarcji nie budziet, bo obiekty badań zużyte 😉

Malkontenctwu i krytykanctwu mówie w tym momencie dość i przedstawiam obrazki z miejsca, o którego istnieniu nie maiłam pojecia : Jaskinie Prometeusza k/ Kutaisi.
Piękne, niedawno odkryte ( 1983 r.) , a przed chwilą udostepnione miejsce w środkowej Gruzji , które dziś przy koszmarnych upałach na powierzchni ( niemal 40 stopni ) miało niebywały dla mnie walor – temperature ok. 15-12 stopni. Chyba mam coś z jaskiniowca 😉

20120613-193831.jpg

20120613-194043.jpg

20120613-194149.jpg

20120613-194340.jpg

20120613-194243.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s