Sapa – zbyt wiele cepelii

Sapa – najwyzej położony region Wietnamu ( najwyzszy szczyt Fansipan 3143 mnpm) nieco mnie rozczarowuje. Piękne góry, wspaniała roslinnosc ( zależnie od wysokosci lasy bambusowe, bananowe, zarośla omszałe, ciemne i tajemnicze, urzekające urodą tarasy pól ryżowych i mnogość plemion, które stanowią mniejszosci etniczne o rożnej liczebności.
Są tu i Czarni Hmongowie, Kwieciści Hmongowie, Czerwoni Dzai i inne plemiona, wszystkie barwnie odziane, wszystkie oryginalne, różniące się od siebie obyczajami, architekturą domostw, religią, a – to o najbardziej widoczne – strojami .
Niestety napływ turystów spowodował zdemoralizowanie, by nie rzec – spostponowanie tych plemion. Szczególnie kobiety są natarczywe, nachalne w oferowaniu swoich towarów i usług. Nie sposób się opędzić od ich towarzystwa, a przy trekkingu zawsze czuje się ich oddech na plecach, a pomocną dłoń- przy każdym ześligu czy stromym podejsciu. Idzie się więc w tłumie Hmondów, bo każdy białas ma swój lokalny cień.
A białasów jest tu sporo i wydaje się,że w tym niemałym terenie wytyczone zaledwie kilka tras po których Francuzi, Hiszpanie, Australijczycy, Amerykanie i inne nacje się poruszają.
Moje porównanie po niedawno odbytej eskapadzie do Yunnanu i górskich rejonach Wietnamu wypada zdecydowanie na korzyść Yunnanu, także dlatego, ze tamtejsi mieszkancu byli w moim odbiorze bardziej przyjaźni, zainteresowani i mniej natarczywi.
Nie bez znaczenia jest tu także rola lokalnego przeowdnika, który tym razem jest dość prostacki, ma marną wiedzę i słabą znajomość języka i irytujący „kozi” śmiech.

20111114-003929.jpg

20111113-155708.jpg

20111113-155619.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s