Hanoi raz jeszcze

Wracam do Hanoi, bo to miasto bardzo mnie zaskoczyło. Początkowo mrowie pojazdów poruszjących się bez ładu i składu ( tak to przynajmniej wygląda ) i trąbiących rozmaitymi dzwonkami lekko przytłacza i drażni.
Potem spacery o różnych porach dnia i nocy, w słońcu i upale, smogu i mgle, a takż w strugach tropikalnego deszczu odłoniły dla mnie inną twarz tego miasta. Ekstremalnie wąskie , za to głębokie domy, których wymiar determinowały wysokie podatki płacone od szerokości fasady stłoczone przy wąziutkich ulicach to starówka. Położona jest na pn od jeziora Hoan Kiem. Tu zgromadzone są sklepiki i warsztaty, posegregowane specjalnościami przy uliczkach np. Zaułek wachlarzy, ulica żagli, ulica jedwabi itd. Obecnie część z nich sprzedaje głównie artykuły dla turystów.
Niedaleko starówki- przepiękna, majestatyczna Dzielnica Francuska gdzie zlokalizowane są głównie ambasady. Uroda secesyjnych budowli w scenerii tropikalnych ogrodów zachwyciła mnie .
Mieszanka tumultu wielkiego miasta azjatyckiego z jego brudem, bałaganem, mieszanką zapachów zrozlicznych garkuchni w kontraście z elegancją tradycyjnych, wietnamskich ao dai czyli strojów kobiet szytych ze szlachetnego jedwabiu , zwiewnych i otulających ich filigranowe sylwetki- niezapomniane wrażenie. Wietnamki mają naturalny szyk i urodę, potrafią je pięknie opakować.
I jeszcze dygresja na temat konfliktu na linii Połnoc- Południe. Wietnamczycy z północy są uważani przez południowców i nie tylko za niezbyt uczciwych mówiąc eufemistycznie. Nie przepadają za sobą. Będąc w Hanoi trzeba więc bardzo uważac na wydawaną resztę ( przeliczanie zer na banknotach w ciemnych zaułkach nie jest proste ), targować się i ustalać przed usługą jej cenę. Nas strzeże niezawodny pan Krzysztof, bez niego byłoby trudniej .

Zauroczona dynamicznym i magicznym Hanoi dodaję jeszcze kilka kadrów.

20111112-095908.jpg

20111112-095943.jpg

20111112-100140.jpg

20111112-100553.jpg

20111112-100627.jpg

20111112-100836.jpg

2 uwagi do wpisu “Hanoi raz jeszcze

  1. Witaj Elu,
    kolejna super wyprawa trwafiła mi się tego roku.
    Badzo mi się podoba. Dziękuję
    Gorąco Was pozdrawiam
    Ewa Sz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s