Pojazdy czyli motoryzacja po chinsku

Kilkakrotnie wspominalam juz o rozmaitosci pojazdow jakie mozna zaobserwowac na tutejszych drogach. To zresztą generalnie cecha Azji Pd-Wsch – wszystko co moze sie toczyc wyrusza na drogi.
> Standard tych drog jest rozny, ale generalnie przyzwoity. Są wąskie na prowincji, za to w miastach – bardzo szerokie. Pobocza wlasciwie nie istnieją, zaraz za asfaltem zaczyna się czerwona ziemia charakterystyczna dla tej czesci Yunnanu.
> Stacje benzynowe należą do jedynie slusznej sieci Sinopec i jeszcze trochę czasu upłynie zanim zaczną przypominac te europejskie, na razie jest to typ stacji paliw POM w Szalejowie Grn. > Paliwo w cenie ok. 7,5 juana czyli nieco ponad 3,5 PLN.
> Stan powietrza na drogach i w ich poblizu – masakra, o zadnych katalizatorach ani innych eko- wynalazkach nie ma mowy w odniesieniu do wiekszosci ciężarowek, ktore wyglądają jak te z lat 50-tych w Polsce. Dymią, smrodzą i posuwają się pod górę z szybkością cieżarnej żółwicy. Wyprzedzanie sygnalizuje się klaksonem, wypadki nie są częste, ale się zdarzają. >
> Ale to nie jest pelny obraz dróg. Samochody osobowe to na ogól gigantyczne landary z serii SUV albo terenówka wszelkich marek dostepnych w Europie ale takze calkiem lokalnych , dla mnie nierozpoznawalnych Wszystkie one wyrozniają się wielkoscią, przciemnionymi szybami i mnostwem elementów chromowanych. Bryka ma błyszczeć – to zdaje się być dewiza Chinczyka.
> Na drogach widac mnostwo aut japonskich , chinskich co oczywiste, ale takze koreanskich . Wiele jest takze VW + skoda, Porsche ( kilka Cayenne widzialam na parkingach przy atrakcjach turystycznych lub hotelach ) – slowem pelna roznorodnosc.
> Oprocz fabrycznych wyrobow mnostwo traktorkow – samorobek, trzykołowców i innych wynalazków.
> Wobec faktu, ze siec kolejowa przynajmnie w Yunnanie nie istnieje caly transport towarowy i osobowy odbywa się na drogach.
> Na szczęście kierowcy wydają się być spokojniejsi niż my za kierownicą. Pecik w kąciku ust, zadymienie kabiny, zimny łokiec i jazda do przodu ! >
>
> ET from iPAD

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s